Już wkrótce startujemy z "Joga dla leniwych" – masaż tajski w centrum terapii ruchem

OD LISTOPADA MASAŻ TAJSKI W CENTRUM TERAPII RUCHEM

 Masaż tajski bazuje na podstawach medycyny ajurwedy i jogi. Opracowany został ponad 2500 lat temu. Stanowi oryginalne zestawienie technik akupresury, refleksologii, rozciągania i medytacji przy jednoczesnym wykorzystaniu wiedzy o kanałach energetycznych. Masaż tajski charakteryzuje się zastosowaniem różnych części ciała masażysty w znacznie większym stopniu niż w przypadku innych technik masażu. Jako jedyny swoją filozofię opiera na zasadach współczucia.

Masaż tajski to masaż głęboki, wykonywany bez zastosowania oliwy ani innych natłuszczających olejków. Osoba poddająca się masażowi ma na sobie cienkie, luźne ubranie. Masaż odbywa się na specjalnej macie rozłożonej na podłodze, dzięki czemu masażysta może swobodnie poruszać się wokół osoby masowanej, a także ponad nią. Sam masaż polega na powolnym i rytmicznym uciskaniu kolejnych partii mięśni tak, aby doprowadzić do ich rozluźnienia.

Następnym krokiem jest ich rozciąganie. Warto wiedzieć, że masaż tajski to nie tylko masowanie dłońmi.
W rzeczywistości składa się na niego również masaż stopami, kolanami i łokciami, a także masaż stemplami ziołowymi. Często ten rodzaj masażu nazywany jest „bierną jogą” lub „jogą dla leniwych”, gdyż osoba masowana układana jest w różnych pozach jogi.

Dzięki wykorzystaniu tak wielu różnych technik, masaż tajski prowadzi do poprawy kondycji zarówno fizycznej, duchowej, jak i intelektualnej. Działa również głęboko relaksująco i odprężająco, przez co łagodzi skutki stresu i napięcia. Masaż tajski zwiększa siły witalne i przywraca równowagę duchową, rozciąga ciało, wzmacnia mięśnie i uelastycznia stawy. Ma on również właściwości odchudzające – ujędrnia i wyszczupla ciało oraz redukuje cellulit.

Masaż tajski polega na uciskaniu punktowym i rozciąganiu mięśni. Osoba masowana układana jest w różne pozy jogi, dzięki którym napina się mięśnie, a jednocześnie osiąga się stan relaksacji i uspokojenia umysłu. Masaż ten jest też swoistą formą ćwiczenia poprzez rytmiczne ruchy. Niezwykle ważna jest także medytacja skierowana na współczucie.

Stosuje się również technikę refleksologii, czyli masażu różnych punktów na stopach, które odzwierciedlają dane narządy wewnętrzne i układy. Masażysta wykorzystuje wiedzę o liniach energetycznych przebiegających wzdłuż ciała, gdyż masaż punktów na tych liniach zapewnia prawidłowy przepływ energii.

Masaż tajski może pomóc osobom cierpiącym na takie choroby i dolegliwości, jak: